Maison Coco je prisutan na šest (6) maloprodajnih lokacija u Sarajevu, ali ako se sagledaju HoReCa partneri Maison Coco, slobodno se može zaključiti da se peciva i proizvodi Maison Coco mogu pronaći u većini vrhunskih restorana u Sarajevu.
Pain de Campagne (eng. sourdough bread) je posebna vrsta hljeba od kiselog tijesta koje se pravi od tri tipa brašna (T500, T850 i T1250), a stručnjaci ga preporučuju jer je lakše probavljiv. Lako se prepoznaje po hrskavoj korici, prozračnoj i pomalo elastičnoj sredini, kao i rupicama koje nastaju uslijed dugotrajne fermentacije tijesta. Termin “kiselo tijesto” kupce nekada pogrešno navodi da se radi o kiselom i neukusnom hljebu, dok je u stvarnosti seljački hljeb izuzetno ukusan. Seljački hljeb karakteriše dugotrajno zadržavanje svježine i idealan za trenutke kada niste u mogućnosti svaki dan doći po svjež hljeb.
Naši artisani ga prave u više varijacija: veliki seljački hljeb, mali seljački hljeb, seljački hljeb sa sjemenkama, hljeb sa orasima i visokoproteinski hljeb.
Jedan od najpopularnijih Maison Coco hljebova! Kao i seljački veliki, seljački mali, hljeb sa orasima i visokoproteinski hljeb, seljački zrno se pravi od kiselog tijesta (T500, T850 i T1250) i prirodnog kvasca. Lako se prepoznaje po hrskavoj korici, prozračnoj i pomalo elastičnoj sredini, kao i rupicama koje nastaju uslijed dugotrajne fermentacije tijesta. Ono što ga razlikuje od ostalih hljebova iz sourdough porodice su fermentirane sjemenke lana, maka, susama, zobi i suncokreta koje obogaćuju njegov okus.
Kupci su prepoznali kvalitet i hranjivost ovog hljeba, te zbog toga godinama pronalazi svoje mjesto na mnogim trpezama
Hljeb susam i hljeb mak su blizanci identični po sastavu i okusu, ali i ne po izgledu. Tanka i mekana korica, a još mekša i prozračnija sredina ovog hljeba ga čini idealnim za sve koji tek otkrivaju Maison Coco.
Kao što i naziv kaže, jedan ima posip samo od sjemenki susama, a drugi samo od sjemenki maka. Podjednako dobro se kombinuju uz tradicionalna bosansko-hercegovačka, kao i uz tradicionalna francuska jela.
Kreiran za prave gurmane, seljački hljeb sa orasima karakterišu poseban oblik, tekstura, okus, miris i boja. Pravi se od tri tipa brašna: T500, T850 i T1250. Svaki komad ovog hljeba sadrži oko 50g oraha što značajno povećava njegovu nutritivnu vrijednost.
Posebnost ovog hljeba je i u blago ljubičastoj boji tijesta, zbog čega nas kupci nerijetko pitaju da li stavljamo vještačku boju u taj hljeb, što naravno u Maison Coco nikada nije slučaj. Glavni krivac za tu boju je reakcija željeza u brašnu s galnom kiselinom koja se nalazi u tankim kožicama oraha. Što duže vremena galna kiselina reaguje sa željezom u brašnu, hljeb postaje ljubičastiji.
Seljački hljeb sa orasima se podjednako dobro kombinuje uz slane i slatke namaze, a naša preporuka je da ga servirate uz sir.
Pivski hljeb je jedan od naših specijalnih hljebova koji se ne može pronaći u prodaji svaki dan. Priprema se od mekog bijelog, polubijelog i integralnog brašna, a korištenje kvalitetnog domaćeg piva prilikom proizvodnje ovog hljeba mu daje specifičan okus i teksturu.
Pivski hljeb je gust i vlažan, te se kupci nerijetko odluče da ga koriste za sendviče i jedu uz čorbice.
Ražev hljeb je rustikalni okrugli francuski hljeb pun sladnog okusa. Raž, hladno tvrdo zrno koje uspijeva u tlu siromašnom hranjivim tvarima, nekada je bila glavna hrana u sjevernoj i istočnoj Evropi. Koristi se od srednjeg vijeka.
Ima više vlakana od bijelog hljeba i često je tamnije boje i jačeg okusa. Ražev hljeb ima značajne zdravstvene prednosti u poređenju s bijelim hljebom – bogatiji je vlaknima i mikronutritjentima.
Osobe sa ograničenjima u prehrani se često odlučuju za ražev hljeb.
Indijanci su mljeveni kukuruz koristili kao hranu hiljadama godina prije nego što su Evropljani stigli u Novi svijet. Evropski doseljenici su recepte za jela od kukuruza donijeli u Evropu i tako je nastao kukuruzni hljeb koji danas poznajemo.
Najčešća asocijacija na kukuruzni hljeb je puni i teški hljeb guste strukture koji se pravi od čistog kukuruznog brašna. Na upit Maison Coco kupaca, naši artisani su kreirali nešto drugačiji kukuruzni hljeb koji u svom sastavu pored kukuruznog, ima i pšenično brašno što ga čini znatno mekšim.
Odlično se kombinuje sa povrćem i piletinom.
Ribarski hljeb je hljeb od tradicionalnog francuskog tijesta koji u svom sastavu ima znatno veći procenat vode. Zbog veće hidratacije (80%) rad sa ovim tijestom je dosta zahtjevniji, ali je krajnji rezultat vrijedan svakog truda jer se dobija mekši i prozračniji hljeb. Ono što ovaj hljeb razlikuje od ostalih je i njegova težina koja se kreće oko 4 kg. Time je idealan za kupce sa mnogočlanom porodicom. Naravno on se može prodavati i na kilo i na četvrtine. Ribarski hljeb također dolazi u kombinaciji sa i bez sjemenki.
Integralni hljeb se pravi od cjelovitog integralnog brašna u koje se dodaje minimalna količina prirodnog francuskog kvasca koji sadrži gotovo zanemarljivu količinu bijelog brašna. Okus je obogaćen mnogobrojnim sjemenkama zobi, susama, maka, lana i suncokreta koje dodatno povećavaju nutritivnu vrijednost ovog hljeba.
Integralni hljeb sa svojom debelom, smeđom i relativno tvrdom korom definitivno nije za svakoga, ali onaj ko se jednom zaljubi u ovaj hljeb, nerado se odlučuje za drugi.
Dostupan je i u mini izdanju, u obliku integralnog mini baguetta.
Hljeb sa maslinama svojim okusom, mirisom i teksturom na kojoj su periodično vidljive crne i zelene masline daje posebnu notu Mediterana na vašoj trpezi. Kreiran je za prave gurmane koji kulinarstvo smatraju umjetnošću.
Pravi se od pšeničnog brašna, začinskog bilja i neizostavnog maslinovog ekstra djevičanskog ulja.
Idealan je uz ribu i morske plodove, ali i uz specifične vrste sireva.
Osim specifičnog uvijenog oblika, corde du terroir je karakterističan i po svom primamljivom mirisu i okusu. Pravi se od tri vrste brašna i ima mekanu koricu i još mekšu unutrašnjost.
Naši kupci ga zovu konopac, uže, kanafa, uvrnuti.
Heljdin hljeb se pravi od heljdinog i pšeničnog brašna, a karakteriše ga intenzivan miris i okus. Općepoznato je koliko je heljda zdrava, kao i da ima specifičan, blago gorak okus. Heljdin hljeb je bogat dijetalnim vlaknima i flavonoidima, te sadrži osam esencijalnih aminokiselina zbog čega je lako probavljiv.
Odlučno se kombinuje sa jačom, začinjenom hranom.
Kao i seljački veliki, seljački mali, seljački zrno i hljeb sa orasima, visokoproteinski hljeb se pravi od kiselog tijesta (T500, T850 i T1250) i prirodnog kvasca. Lako se prepoznaje po hrskavoj korici, prozračnoj i pomalo elastičnoj sredini, kao i rupicama koje nastaju uslijed dugotrajne fermentacije tijesta.
Ono što ga razlikuje od ostalih hljebova iz sourdough porodice je upečatljiva žuta boja koju ovaj hljeb duguje kremi od domaće bundeve koju pažljivo pripremaju naši artisani. Pored kreme od bundeve koja obiluje nutritijentima, visokoproteinski hljeb sadrži i fermentirane sjemenke lana, maka, susama, zobi, suncokreta i bundeve koje dodatno obogaćuju njegov okus.
Visokoproteinski hljeb je dostupan isključivo u sezoni bundeve. Nakon što ovaj hljeb jednom pronađe put do vaše trpeze, radovaćete se početku svake jeseni.
Hljeb Karington se pravi od pšeničnog brašna T500 i T850. Lako se prepoznaje po tankoj i mekanoj korici, te prozračnoj sredini. Jednako je popularan među djecom i starijim.
Hljeb je dobio ovaj naziv u čast lokacije sa koje je počela Maison Coco priča u Sarajevu – crvene zgrade Karingtonka koja se nalazi kod bivšeg kina Sutjeska.
Naši artisani ga prave u više varijacija: veliki Karington, mali Karington i Karington sa sjemenkama.
Karington sa sjemenkama se kao i mali i veliki Karington, pravi od pšeničnog brašna T500 i T850. Lako se prepoznaje po tankoj i mekanoj korici, te prozračnoj sredini. Ono što ga razlikuje od ostalih hljebova iz Karington porodice su fermentirane sjemenke lana, maka, susama, zobi i suncokreta koje obogaćuju njegov okus.
Hljeb je dobio ovaj naziv u čast lokacije sa koje je počela Maison Coco priča u Sarajevu – crvene zgrade Karingtonka koja se nalazi kod bivšeg kina Sutjeska.
Naši artisani ga prave u više varijacija: veliki Karington, mali Karington i Karington sa sjemenkama.
U francuskoj kuhinji fougasse je vrsta hljeba koja se obično povezuje sa jugom Francuske i Provansom, ali u većini francuskih regija postoje različite varijacije ovog proizvoda. Neke su verzije, uključujući onu koju možete pronaći u Maison Coco, oblikovane tako da podsjećaju na klas pšenice.
Perec od maslina, kako naši kupci rado nazivaju fougasse, karakterišu jedinstvena, izuzetno hrskava tekstura i mirisi provansalskih začina u kombinaciji sa crnim i zelenim maslinama.
Obično se servira uz predjelo i poslužuje se sa sirom, mesom i nekim fantastičnim vinom. Također služi kao izvrstan prilog uz obroke koji trebaju malu pomoć prilikom upijajanja ukusnih umaka, poput tjestenine na bazi paradjiza ili ratatouillea.
Ciabatta je kreirana 1982. godine od strane mlinara i pekara Arnalda Cavallarija u Adriji, malom gradiću u blizini Venecije. U to su vrijeme pekari u Italiji bili zabrinuti popularnošću francuskih bageta i bojali su se da će ugroziti njihovo poslovanje. Tako je nakon sedmica provedenih u ispitivanju novih mješavina tijesta i pečenja, korištenju vlastitog brašna obogaćenog mineralima i glutenom, nastala ciabatta – italijanska alternativa sa kojom se mogu praviti sendviči. Pravi se od mekanog, mokrog tijesta od jakog glutenskog brašna i sa puno vode. Tijesto za ciabattu je puno vlažnije od tijesta za tradicionalni francuski baget.
Ciabatta je donekle izdužena, široka i ravna pogača rustikalnog izgleda. Ime je dobila po italijanskoj riječi za papuču na koju navodno liči izgledom. Lako se peče se u mnogim varijacijama, jedinstvena je po svojim alveolarnim rupama.
Naši artisani je prave u više varijacija: ciabatta, mini ciabatta i ciabatta sa maslinama.
Iako istog sastava i gramaže kao i fougasse (perec sa maslinama), ciabatta sa maslinama pruža sasvim drugačije iskustvo našim čulima. Njen rustikalan izgled, mekoća i alveolarne rupice u kombinaciji sa maslinama i provansalskim začinima je čine savršenom za sendviče sa sirom ili ribom.
Neobičan oblik i jednostavan sastav (T500 i T850), ali poseban okus obogaćen mnoštvom sjemenki zobi, lana, maka, susama i suncokreta krunu čine popularnim izborom naših kupaca.
Korica krune je mekša od korice hljebova iz sourdough porodice, dok je sredina prozračna i sa rupicama koje nastaju uslijed duže fermentacije tijesta.
Baget je proslavljeni dio francuske nacionalne kuhinje koji stranci odmah prepoznaju, a Francuzi obožavaju. Baguette je istovremeno stereotip i istinska francuska ikona. Uz njega se vežu mnogi mitovi o nastanku, ali jedno je neosporno – od kada je u 18. stoljeću postao popularan, osvaja nepca širom svijeta.
Hljeb se u Francuskoj shvaća toliko ozbiljno da je 1993. godine usvojen zakon, le Décret Pain, kojim se proglašava da se prilikom proizvodnje bageta mogu koristiti samo četiri sastojka – brašno, voda, sol i kvasac. Osim toga, da bi se nazvao tradicionalnim, ne smije se zamrznuti niti sadržavati konzervanse i aditive. Upravo takav, tradicionalni baget za vas spremaju Maison Coco artisani.
13. januara 2018. godine francuski predsjednik Emmanuel Macron je podržao inicijativu Asocijacije francuskih pekara da UN prizna baget kao kulturno blago Francuske i da ga stavi na UNESCO popis zaštićene baštine.
Baget se peče na način da sa vana bude hrskav i zlatan, a da je unutrašnjost mekana i bijela. Kada je svjež, nakon što se malo pritisne, trebao bi se vratiti u prvobitnu formu. Naši artisani ga prave u više varijacija: tradicionalni baget, tradicionalni baget sa sjemenkama i mini baget.
Baget je proslavljeni dio francuske nacionalne kuhinje koji stranci odmah prepoznaju, a Francuzi obožavaju. Baguette je istovremeno stereotip i istinska francuska ikona. Uz njega se vežu mnogi mitovi o nastanku, ali jedno je neosporno – od kada je u 18. stoljeću postao popularan, osvaja nepca širom svijeta.
Hljeb se u Francuskoj shvaća toliko ozbiljno da je 1993. godine usvojen zakon, le Décret Pain, kojim se proglašava da se prilikom proizvodnje bageta mogu koristiti samo četiri sastojka – brašno, voda, sol i kvasac. Osim toga, da bi se nazvao tradicionalnim, ne smije se zamrznuti niti sadržavati konzervanse i aditive. Upravo takav, tradicionalni baget za vas spremaju Maison Coco artisani.
13. januara 2018. godine francuski predsjednik Emmanuel Macron je podržao inicijativu Asocijacije francuskih pekara da UN prizna baget kao kulturno blago Francuske i da ga stavi na UNESCO popis zaštićene baštine.
Baget se peče na način da sa vana bude hrskav i zlatan, a da je unutrašnjost mekana i bijela. Kada je svjež, nakon što se malo pritisne, trebao bi se vratiti u prvobitnu formu. Naši artisani ga prave u više varijacija: tradicionalni baget, tradicionalni baget sa sjemenkama i mini baget.
Baget je proslavljeni dio francuske nacionalne kuhinje koji stranci odmah prepoznaju, a Francuzi obožavaju. Baguette je istovremeno stereotip i istinska francuska ikona. Uz njega se vežu mnogi mitovi o nastanku, ali jedno je neosporno – od kada je u 18. stoljeću postao popularan, osvaja nepca širom svijeta.
Hljeb se u Francuskoj shvaća toliko ozbiljno da je 1993. godine usvojen zakon, le Décret Pain, kojim se proglašava da se prilikom proizvodnje bageta mogu koristiti samo četiri sastojka – brašno, voda, sol i kvasac. Osim toga, da bi se nazvao tradicionalnim, ne smije se zamrznuti niti sadržavati konzervanse i aditive. Upravo takav, tradicionalni baget za vas spremaju Maison Coco artisani.
13. januara 2018. godine francuski predsjednik Emmanuel Macron je podržao inicijativu Asocijacije francuskih pekara da UN prizna baget kao kulturno blago Francuske i da ga stavi na UNESCO popis zaštićene baštine.
Baget se peče na način da sa vana bude hrskav i zlatan, a da je unutrašnjost mekana i bijela. Kada je svjež, nakon što se malo pritisne, trebao bi se vratiti u prvobitnu formu. Naši artisani ga prave u više varijacija: tradicionalni baget, tradicionalni baget sa sjemenkama i mini baget.
Kao i integralni hljeb, pravi se od čistog integralnog brašna u koje se dodaje minimalna količina prirodnog francuskog kvasaca koji sadrži gotovo zanemarljivu količinu bijelog brašna. Okus je obogaćen mnogobrojnim sjemenkama zobi, susama, maka, lana i suncokreta koje dodatno povećavaju nutritivnu vrijednost ovog baguetta.
Sa svojom debelom i relativno tvrdom korom defintivno nije za svakoga, ali onaj ko se jednom zaljubi u ovaj proizvod, nerado se odlučuje za drugi.
Bečko tijesto i peciva koja se prave od njega su karakteristična po svojoj prefinjenoj mekoći. Tome doprinosi bogata receptura ovog tijesta koje se pravi sa mlijekom, puterom i jajima tako da ga kupci često nazivaju i mliječnim pecivom.
Sa dobro zamiješanim tijestom, strpljivim nadolaženjem i blagovremenom obradom, ova peciva poprimaju poseban okus, koji može varirati u zavisnosti od dodatnih sastojaka.
Naši artisani ga prave u više varijacija: bečko pecivo, bečko pecivo sa čokoladom i bečko pecivo sa grožđicama.
Čokoladni hljeb je karakterističan po svojoj prefinjenoj mekoći i privlačnom mirisu. Tome doprinosi bogata receptura njegovog tijesta koje se pravi sa kakaom i kvalitetnom belgijskom čokoladom.
Za sve one koji vole čokoladu u svakom obliku. Idealan uz čašu mlijeka.
Dok se standardni hljeb može napraviti od vode, brašna, soli i kvasca, brioš sadrži puno jaja, mlijeka i putera. Visok sadržaj masti i bjelančevina u tim sastojcima ono je što čini taj hljeb posebnim. Ima tamnu, zlatnu i ljuskavu koricu, a mekanu i jastučastu sredinu. Brioche osim svojim okusom, koji je bogat puterom, također plijeni pažnju i svojom izrazitom mekoćom, zbog čega ga je kod najmlađih omiljena poslastica u jutarnjim obrocima.Brioche se često pravi sa suhim voćem ili čokoladnim čipsom i poslužuje se samostalno ili kao osnova deserta s mnogim lokalnim varijacijama. Najčešće se jede za doručak ili kao užina. Nekada se brioš proizvodio samo za posebne prigode poput vjenčanja ili krštenja. Iako je svoju reputaciju stekao kao hljeb za slavlje, sada je dostupan u većini pekara širom svijeta.
Swiss hljeb pripremamo sa raževim i pšeničnim brašnom u jednakim omjerima, te mu dodajemo sjemenke lana, susama, suncokreta i maka. Mekane korice, punog orašastog okusa i skockanog izgleda, Swiss hljeb je omiljeni odabir onih koji žele raskošno ukusan a mekan hljeb.